Образ Воїна

Лев Скоп

художник, іконописець, реставратор, мистецтвознавець, волонтер, автор власної методики реабілітації поранених захисників України. Саме його підхід ліг в основу нашого проєкту «Образ Воїна»

За своє життя у творчості мені довелось провести величезну кількість майстер-класів.

Зазвичай то був живопис, і ми малювали переважно символічну подобу Янголів. Працювати доводилось як з дітьми, так і з дорослими, ставлячи перед собою ціль передусім максимально розкрити творчі можливості всіх учасників. Не раз такі майстер-класи були не ради забави, а щоб заробити гроші для волонтерських потреб.

Але був і ряд акцій, коли ми малювали разом із Воїнами.

Творячи маленьке свято — своєрідну арт-терапію. Ціль була досить проста — зробити собі та учасникам, які були поважно поранені на війні, гарний настрій, розуміючи значення таких проєктів для психологічної реабілітації бійців під час їх лікування. Таким став і «Образ Воїна».

Ми працювали на чотирьох локаціях у різних містах України. Подібні майстер-класи спричиняють у мене моменти сильного внутрішнього хвилювання, адже тут є вкрай особлива відповідальність за сам процес малювання і досягнення запланованого результату — виконаної роботи.

Що таке Образ Воїна?

Контакт

Передусім треба було індивідуально поговорити з Воїнами, які погодились малювати, перейти бар'єр з тими, хто повторював, що давно не малював і того робити не вміє. Також було велике прохання, щоб ніхто з учасників не використовував взірці зображень Янголів, котрі можна підглянути в інтернеті. Головний принцип — щоб домінувала творча уява художників. І в цьому і є суть проєкту — максимально розкрити творче бачення і розуміння індивідуального живопису.

Етапи

Малювання було розділене на етапи. Перший — це створення рисунку Янгола. Треба намалювати Янгола та його оточення на полотні простим олівцем. І поки всі учасники його не завершать, наступний етап не робимо. Коли рисунок готовий, тоненьким пензлем чорною фарбою (гуаш з акриловим лаком) по ньому наводиться контур, і виходить немов завершена графічна робота. Зазвичай найважче для учасників — намалювати рисунок олівцем, а працювати далі вже значно легше.

Коли всі завершують цю стадію, починаємо працювати кольором. До гуашевої фарби теж додається лак для міцності. Я прошу учасників, підбираючи необхідну кольорову партію, наносити кольори легко, не поправляючи вже замальовану площину. Тут формується відповідальність за етапи процесу. Цей етап твориться вже значно легше психологічно. Викінчення роботи займає трохи часу, але результат дає себе знати. Не раз під час цього процесу показую роботи одних учасників іншим, і всі зазвичай хвалять колег.

Ми представляємо 33 роботи, створені у рамках цього проєкту.

Лев Скоп, художник, іконописець, куратор проєкту "Образ Воїна"